Restrukturyzacja
Restrukturyzacja
Celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie upadłości dłużnika, jak również zabezpieczenie słusznych praw wierzycieli. Sąd postanawia o wszczęciu postępowania restrukturyzacyjnego, jeżeli dłużnik jest niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością.
Ustawa prawo restrukturyzacyjne przewiduje cztery rodzaje postępowań restrukturyzacyjnych.
Wybór rodzaju postępowania restrukturyzacyjnego należy do dłużnika.

Rodzaje postępowań
Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jedynym z czterech proponowanych przez Prawo Restrukturyzacyjne postępowań. Zostało znowelizowane w dniu 01.12.2021 r. i w zmodyfikowanej wersji zastąpiło tzw. uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne. Postępowanie o zatwierdzenie układu 2.0 może być prowadzone zarówno w wersji sprzed wspomnianej nowelizacji, jak i w wersji po dniu 01.12.2021 r., tj. z możliwością obwieszczenia przez nadzorcę układu o dniu układowym, która zapewnia dłużnikowi większą ochronę.
Postępowanie o zatwierdzenie układu charakteryzuje się tym, że jest ono odformalizowane. Udział Sądu ograniczony jest do minimum, zaś główną rolę odgrywa dłużnik wraz z nadzorcą układu, z którym dłużnik ma obowiązek zawrzeć umowę w celu przygotowania propozycji układowych, przeprowadzenia samodzielnego zbierania głosów i złożenia wniosku o zatwierdzenie układu. Po zawarciu umowy pomiędzy dłużnikiem a nadzorcą, nadzorca układu zobowiązany jest do sporządzenia spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych, a także wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Po dokonaniu ww. czynności, nadzorca układu może dokonać obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego. Obwieszczenia dokonuje się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych.
Jeżeli nadzorca układu dokona obwieszczenia (formuła postępowania o zatwierdzenia układu 2.0), o którym mowa powyżej, to wówczas dłużnik zyskuje ochronę przed egzekucją komorniczą. Co więcej postępowanie o zatwierdzenie układu w formule 2.0. (czyli od dnia 01.12.2021 r.), zapewnia Dłużnikowi ochronę przed wypowiedzeniem niektórych umów, tj. najem, dzierżawa.
Przyśpieszone postępowanie układowe wymaga z kolei ścisłej współpracy z sądem już od samego początku. Cechą tego postępowania jest zastosowanie wielu uproszczeń umożliwiających oddłużenie we względnie najkrótszym czasie. Rozpoczyna je dłużnik, składając wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego. Ustawa Prawo restrukturyzacyjne informuje o siedmiodniowym terminie wydania rozstrzygnięcia w sprawie wniosku. Zawarcie układu następuje po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie.
Przyśpieszone postępowanie układowe może być prowadzone tylko wtedy, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Celem postępowania sanacyjnego jest nie tylko zawarcie układu między dłużnikiem a wierzycielami, lecz również przeprowadzenie działań zmierzających do poprawy sytuacji ekonomicznej dłużnika. Z dniem otwarcia postępowania sanacyjnego sąd odbiera zarząd własny dłużnikowi i wyznacza zarządcę, który w porozumieniu z dłużnikiem składa sędziemu-komisarzowi plan restrukturyzacyjny. Następnie, po uzyskaniu opinii rady wierzycieli, sędzia-komisarz wydaje postanowienie o zatwierdzeniu planu restrukturyzacyjnego. Zarządca może zbyć składniki majątku należącego do dłużnika, a także przeprowadzić redukcję zatrudnienia. Głosowanie nad układem z wierzycielami odbywa się niezwłocznie po zrealizowaniu całości lub części planu restrukturyzacyjnego. Majątek dłużnika stanowi masę sanacyjną. Zarząd nad masą sanacyjną sprawuje zarządca. Postępowania egzekucyjne skierowane do majątku wchodzącego w skład masy sanacyjnej, wszczęte przed dniem otwarcia postępowania sanacyjnego, są zawieszone z mocy prawa.
Brak jest szczególnych przesłanek dla wszczęcia tego postępowania.
Restrukturyzacja
Analiza sytuacji finansowej Klienta pod kątem spełnienia przesłanek do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego
Przygotowanie planu restrukturyzacyjnego
Sporządzenie wstępnego planu restrukturyzacyjnego
Restrukturyzacja
Restrukturyzacja
Przygotowanie wniosku o otwarcie właściwego postępowania restrukturyzacyjnego
Wsparcie Klienta na wszystkich etapach otwartego postępowania restrukuryzacyjnego
Bieżący kontakt i wsparcie na wszystkich etapach postępowań, w tym w otwartym postępowaniu restrukturyzacyjnym